Külaliikumise toetus Ukraina partneritele

11. märtsil jagasime allpool olevat üleskutset ja infot.
Annetuskampaaniaga kogusime 3050€. Ukraina partnerite poolt tuli palve raha asemel saata hoopis ravimeid, mida sealkandis napib.
Kiisa apteegi abiga komplekteerisime Ukrainast saabunud nimekirja alusel saadetise, millele apteek lisas ka oma panuse ning omakorda nende koostööpartner oma. Kokku sai pakitud valuvaigisteid, haavasalve, steriilseid sidemeid, külmetusvastaseid ravimeid ja süstlaid, mida saavad kasutada nii meedikud kui ka kroonilisi haigusi põdevad inimesed (nt insuliinisüstideks). Saadetis on üle antud Ukraina Kultuurikeskusele, kes korraldab selle jõudmise adressaadini Dolynas.
30.03.2022
*********************************************

Pöördumine Eestimaa külaliikumise eestvedajate poole (11.03.2022)

Eesti-Ukraina

Eestimaa süda tuksub Ukrainale ja hinges on ärevus omaenda maa ja rahva julgeoleku pärast. Euroopa on muutunud sõjatandriks, selle asemel, et rõõmustada pandeemia lõpu ja kevade tuleku üle.
Esimene šokk vallandas heategevuslaine, inimesed annetasid raha, asju, oma vabatahtlikku tööd ja teevad seda siiani. Minu mõtetes on kõik need 2 nädalat olnud tuttavad/sõbrad ja projektipartnerid Ukrainast. Eesti Külaliikumine Kodukant on alati olnud ka rahvusvaheliselt aktiivne, kuulume kahte üle-euroopalisse maaeluorganisatsioonide ühendusse (PREPARE ja Forum Synergies), kes teevad  koostööd ka üle EL piiride. Üks sellistest piirkondadest on olnud Dolyna piirkond Ivano-Frankiivski rajoonis, Karpaatide külje all Lääne-Ukrainas.
Täpselt 7 aastat tagasi, 9.-13. märtsil 2015 olime koos Aare Hindremäega Rapla külade liidust, Dolynas ja selle ümbruses. Meie kohtumiste teemaks oli kodanikuühiskonna arendamine ja toetamine, Eesti näidete tutvustamine. PREPARE  poolt rahastatud projekt põhines meie juba varasemal koostööl sealsete inimestega. Paljud kohtumised kohalike inimeste ja organisatsioonidega andsid meile kinnitust nende tahtest oma elu ise muuta. Tuletan meelde, et see külaskäik toimus vähem kui aasta peale  2014. a. sõjalise konflikti algust Ida-Ukrainas. Kesk-Euroopa inimesed Ukrainasse sõita ei julgenud, eestlased aga küll :-)
Meie käik oli ka ettevalmistus aasta hiljem toimunud (oktoobris 2016) Forum Synergie koostööseminariks “Lifeshop in Dolyna”. Ka sellel osalesid Eestimaa külaliigutajate esindajad – Lea Viik, Heleri Wazza ja Aare Hindremäe. Kogu selle koostöö taga seisis kohalik MTÜ, Karpatskoje Kolo ja selle väsimatu eestvedaja Rostyslav Kos. Rostyslav ja tema kaaslased on käinud erinevate programmide toel ka Eestis, nad on osalenud 2 Maapäeval ning PREPARE koosolekul.
2014. aasta sündmuste järel liitus ta oma piirkonna  mõttekaaslastega ühendusega  Blagodijnyj Fond Maidanu (International Charitable Foundation “Maidan”), luues kohapealse alaorganisatsiooni, et nö tagalast Ida-Ukraina võitlejaid toetada.
Võtsin temaga 10. märtsil ühendust, et küsida, kuidas sealse kogukonna inimesed hakkama saavad ja kas saame kuidagi neid aidata. Rostyslav vastas mulle nii: “Aitäh, et hoolid! Katsume anda oma parimat, et toetada neid, kes sõjas eesliinil. Saadan sulle homme infot meie heategevusliku organisatsiooni kohta.” Järgmise päeva sõnum algas juba paraku kurvemalt:” Tänane päev ei ole kuigi hea, Ivano-Frankiivski lennujaama pommitati ja ka meie siin veetsime mõned tunnid varjendis…”
Rostyslav saatis  tutvustuse eelpool mainitud organisatsioonist, mis eesti keeles kõlab nii:
Fond tegutseb selleks, et aidata inimesi, kes on kannatanud Venemaa agressiooni all või osalevad võitluses Vene okupantide vastu. Sihtasutus loodi 2014. aastal Väärikuse revolutsiooni ajal ja on nüüdseks oma tegevuse taastanud. Meie põhitegevused:
1) sõjatsoonist põgenike toetamine,
2) haiglate toetamine,
3) sõdurite varustamine ravimite ja toiduga (mitte relvadega).
Koostame oma tegevuse kohta üksikasjalikud aruanded ja jagame neid kõigi annetajatega.

Kõik see on eellugu minu järgmisele pöördumisele:
Hea Eestimaa külaliigutaja! Kui sa tunned, et sinus on soovi ja tahtmist aidata Ukraina külaliikumise eestvedajaid  läbi kontaktide, mis on otsesed ja personaalsed, siis on sinu, sinu kogukonna/seltsi annetus üks võimalustest. Sealsed inimesed teavad ise kõige täpsemalt, kuidas toetust kasutada ja reageerivad operatiivselt vastavalt vajadusele.

Anneli Kana
külaliikumise rahvusvahelise koostöö vabatahtlik kontaktisik
MTÜ Kodukant Harjumaa juhatuse liige
tel 5288810

MTÜ Kodukant Harjumaa on loonud eraldi spetsiaalse konto (Ukraina-Dolyna),  millele laekuva ühise summa kanname sealse piirkonna heategevusorganisatsiooni kontole 20. märtsil, kevade esimesel päeval.
Annetuste tegemise periood 11.-19. märts 2022 (1 nädal). Seejärel teavitame meie ühispanusest oma võrgustiku kaudu.

Saaja nimi: MTÜ Kodukant Harjumaa
Saaja konto number: EE337700771007685074   LHV pank
Makse kirjeldus: Ukraina Dolyna

10854441_935793499785519_8269027063942043845_oRostyslav fotol paremal, meie visiit 2015